3 Mart 2012 Cumartesi

Zihnini ŞaşırtÜzgün müsün? Dans et ya da git, duşun altına gir ve beden ısısı kayboldukça üzüntünün bedenini terk ettiğini gör. Başından aşağı akan suyun etkisiyle, aynı ter ve toz gibi üzüntünün de bedeninden temizlendiğini hisset. Neler olduğunu gör.
Zihnini öyle bir duruma sokmayı dene ki, önceki haliyle çalışamasın.


Herşey olabilir. Aslında asırlar boyunca geliştirilmiş tekniklerin hepsi, zihni eski kalıplardan uzaklaştırma çabasından başka bir şey değildir.

Örneğin, öfkeliysen, birkaç derin nefes alman yeterli. Derin bir nefes al ve derin bir nefes ver, iki dakika yeter. Sonra öfkenin nereye gittiğini gör. Zihni şaşırtıyorsun; ikisi arasında bağlantı kuramıyor. ‘Ne zamandan beri,’ diye zihin sormaya başlıyor, ‘birileri öfkeyle derin nefes alıp vermeye başladı? Neler oluyor?’

Herhangi bir şey yap ama bunu asla tekrarlama; işin aslı bu. Yoksa kendini her üzgün hissettiğinde duş alırsan, zihin bunu alışkanlık haline getirecek. Üç ya da dört kereden sonra zihin öğrenir, ‘Bu önemli değil. Üzgünsün; bu yüzden duş alıyorsun.’ O zaman duş üzüntünün bir parçası haline gelir. Hayır, bunu asla tekrarlama. Her seferinde zihni şaşırtmaya devam et. Yaratıcı ol, hayal gücünü kullan.

Partnerin bir şey söylüyor ve sen kızıyorsun. Genellikle bu olduğunda, ona
vurmak ya da bir şey fırlatmak istersin. Bu sefer değişiklik yap: git ona sarıl! Onu kocaman öp, partnerini de şaşırt! Zihnin şaşıracak, sevgilin şaşıracak. Birden hiçbir şey eskisi gibi değil. O zaman zihnin bir mekanizma olduğunu göreceksin; yeni bir şey olduğunda tamamen kayboluyor; zihin yeniyle baş edemez.
Osho

7 yorum:

 1. Oshonun bu yazısını bilmiyordum... inan deneyeceğim... öfkenlendiğinde karşındakine sarılmak.. hahaha en azından bir defa bunu yapacağım :))

  YanıtlaSil
 2. :) ne güzel yüzünüzün gülmesi....
  Sarılın gitsin, ne kaybeder ki insan, Kazanacaklarının yanında?

  YanıtlaSil
 3. ne güzel en sevdiğim ve en çok yazdığım konuda bir post.
  :)
  huzur mutluluk ve sürekli olumluluk yani.
  :)

  YanıtlaSil
 4. osho severim ama herhalde benzer yazılar yazıyorsunuzdur.

  ayrıca, herhalde gördünüz yaşam öyküleri yazıyorum. ama ben demliyorum.
  :)

  YanıtlaSil
 5. çok güzel bir paylaşım teşekkürler
  sevgiyle kalın

  YanıtlaSil
 6. (deeptone)
  Yayınladığım yazılar
  zamam zaman bana ait...
  yani altında Dilek Afiyon Avcı
  Yazıyorsa...
  Ara ara demliyorum bende:))
  Güzel düşünceleriniz için teşekkürler...
  sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 7. (Şeker Tadında)
  Değer verdiğiniz için ben teşekkür ederim...
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil

Değerli Düşünceleriniz İçin Teşekkürler...