15 Nisan 2016 Cuma

Antalya'da Ay Çekirdeği Bahar Tadında

Nisanın ilk haftasındaki salı, biz Bloggerların olmuştu mutluluk hatırası... Güneşi kıskandıran ayçiçeği çekirdeğinin minik tanelerine sığan mucizelere tanık olduk. Nasıl mı? National Sunflower Association tarafından İsmi gibi bembeyaz Su Hotelde düzenlenen Etkinliğe Antalya'da Yaşayan Blog Yazarı olarak arkadaşlarımızla katıldık. Elif Korkmazel'in içten, samimi yakınlığı ile bizlere eşlik etmesi sevincimizi ikiye katladı.
 "Yüreği ısıtan insanlar var" Elif hanım ile beraber vakit geçirdikçe düşünce balonlarından bunlar okunur oldu :)
Yapılan sunumda Ay çekirdeğinin sağlık ve beslenme konusunda ki faydaları anlatıldı...Bir çay fincanının dörtte biri kadar ayçekirdeği, günlük selenyum ihtiyacının yaklaşık %30.6’sını karşılıyor. Taze ayçekirdeği, aynı zamanda Linoleik asit ve esansiyel yağ asidi açısından da iyi bir kaynak. Çekirdek, E Vitamini, amino asit ile kalsiyum, çinko, potasyum ve magnezyum gibi mineraller açısından da zengin.Bunun dışında çekirdek, kolesterol seviyelerini düşüren Fitosterolleri de içerir ve günlük lif ihtiyacı için iyi bir kaynak gibi bilgiler edindik
Kabuklu kuruyemiş ve ayçekirdeği gibi çekirdekler, badem, ceviz, Antep fıstığı, kabak çekirdeği ve yerfıstığı, sağlığa yararlı çok sayıda besin öğesi içeriyor. Bu gıdaların sadece bir avuç dolusu, vitamin, mineral ve yağlardan oluşan güçlü bir birleşim sunuyor; tüm bunların hepsi kalbinizi, beyninizi ve bel ölçünüzü etkiliyor. Günde sadece 28 gr, enflamasyonu (yangı) azaltabilir ve doygunluk veren lif, protein ile bağışıklık sistemini güçlendiren mineralleri sağlayabilir. Elif Hanımın pratik tarifi ile böylesi zenginliklere sahip ay çekirdekli galeta ve poğaça yaptık.
INC (International Nut & Dried Fruit Council- Uluslararası Kuruyemiş ve Kuru Meyve Konseyi), 4 Şubat Dünya Kanser Günü vesilesiyle, pek çok çalışmaya göre haftada 2 veya 3 porsiyon (28-57 gr) kuruyemiş yemenin, meme, kolon, pankreas ve akciğer kanseri gibi bazı kanser türlerinin riskini azalttığını bildirdi.
Ayçekirdeği, insan sağlığı açısından oldukça önemli olan Selenyumun zengin bir kaynağı. Klinik çalışmalar ve kanser konusunda yapılan prospektif hayvan çalışmalarında elde edilen kanıtlar, kanser görülme sıklığı ile selenyum alımı arasında çok güçlü bir ters ilişki olduğunu gösteriyor.
Arizona Üniversitesi’nden Dr. Larry Clark tarafından 1996 yılında gerçekleştirilen bir çalışma, selenyumun kansere karşı ne kadar etkili olabileceğini gösterdi. 1300 yaşlı bireyin katıldığı çalışmada, yaklaşık yedi yıl boyunca günde 200 mikrogram selenyum tüketenler arasında kanser görülme sıklığının, plasebo verilen kişilere kıyasla %42 oranında azaldığı görüldü. Amerikan Tabipler Birliğinin Dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, selenyum alanlar arasında kanserle ilişkili ölüm oranı neredeyse yarı yarıya azaldı.(Poğaçalar pişince Ay çekirdeğinin kokusu ruhumuza dokundu)
Etkinliğimiz bol sohbetli olup öğlen yemeği eşliğinde deniz manzarasına karıştı...
Öncelikle bize verdiği değerden dolayı  Promediya çalışanlarına, Elif Korkmazel'e içten tavırlarına, Su Hotel'e misafirperverliği adına ve emeği geçip öylesi güzel ve keyifli bir günü oluşturanlara kalben teşekkürler... 

1 yorum:

Değerli Düşünceleriniz İçin Teşekkürler...